пятница, 22 апреля 2016 г.

Nic właściwie nie uwydatni krawędzi trawy czy tez rabaty jak małe żywe plot.

Bardzo duże, bowiem prawie dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, a w przypadku potrzeby zasłania sąsiadujące budynki i ulice. Żeby zrobić taki parkan rośliny sadzimy dookoła krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy pod dostatkiem miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzechy. Gdy chcemy ażeby nasze zielone plot było niezmiernie rosłe a przy okazji cienkie to w zacienionym miejscu można je uformować z brzostu powszechnego, grabu powszechnego albo klonu polnego. Należy pamiętać niemniej jednak, że gdy rośliny nas przerosną, ich redukowanie może być bardzo utrudnione.

Nic mocno nie uwydatni projektu trawy względnie kwietnika jak małe żywe plot.

W cieniu, gdzie zarówno trawnik, jak i rośliny kwiatowe często nie chcą dobrze rosnąc w wyznaczonych miejscach, niewysokie krzewy potrafią utrzymać kwieciste bogactwo w wyznaczonym miejscu czy tez zastawią gołe wycinki gleby. Pięknie przycięty nieduży żywopłot już sam notabene wystarczy za dekoracje ogródka. Na zielone ogrodzenia przydaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Wiosna jedynie ogrodzenia kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, jednak przecież w ciemnych zakątkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią natomiast upiększają je zgrabne jabłuszka, jakie wolno przerobić na konfitury.

Niskie lub rosłe roślinne ploty można pozyskać z gatunków szpilkowych.

Niestety, drzewa z tej klasy są dużo droższe niż gatunki liściaste. Z nich najlepiej toleruje miejsce zacienione cis zwyczajny. Najczęściej szeroko się rozrasta i należny go obcinać, tymczasem jego kategorię Cis można pościć sam jeden.Będzie błyskawicznie kiełkował i zachowa filarowy zarys.

Jeśliby wasz zakątek jest nader ciemny, powinno się aby zielony ostrokół rozświetlić kolorowymi kropkami. Niektóre z cienioznośnych gatunków maja przemiany o złotawych bądź pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr trywialny Aureum natomiast dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne odcienie są w największym stopniu ekspresyjnego w słońcu, niemniej jednak nawet w śladu listowie pozostają wcale jasne, poniekąd oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий