понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe plot inaczej żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Płoty roślinne na ogól pełnia role ogrodzenia, niemniej nierzadko służą także za ozdobę. Zazwyczaj takie sztacheta z plastiku sadzi się w nasłonecznionych miejscach, w których ekspresowo rosną i silnie gęstnieją. Wiele wdzięku maja tez takie żywe ploty, które prowadza przez cieniste zaułki parku. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta tu i ówdzie plątanina witek lub kwiatami aranżują zajmujące spojrzenie obrazy, zaś rześka wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , sprawia iż nawet krótki spacer obok takiego ogrodzenia uspokaja oraz odpręża.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, trzeba uwzględnić funkcje takiego parkanu, warunki które przeważają w ogrodzie, również nasze upodobania i czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju samodzielnie rosną, często tez ekspansywnie kwitną, tymczasem chcą również sporo przestrzeni. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane żywe sztachety z plastyku z Bolesławca mogą być nadzwyczaj cienkie, aczkolwiek trzeba je regularnie zmniejszać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są również koszty nabycia roślin na plot.Jest zatem nad czym się myśleć, gdyż takie ogrodzenie konstruuje się na lata, nieraz nawet na pokolenia.


Najczęściej zadowalający jest żywy plot o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, niesłychanie popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on wiele zalet:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio toleruje czas mniejszych opadów,
•szybko rośnie,
•regularnie podcinany ładnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek aranżuje niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga lśniąca - jesienią wspaniale się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się pożytecznymi roślinami zalecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją formować wyłącznie od strony reprezentacyjnej, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, żeby owocowały.


Bardzo wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztachety z plastiku stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki oraz ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posesji. O ile mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Jeśli pragniemy ażeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było nadzwyczaj wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego albo klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий